Září 2006

Mzdy mužů jsou vyšší

2. září 2006 v 14:33 | Seznam - Alan Manning
Rovné platy žen jsou v nedohlednu. Ženské platy se mužským vyrovnají až za nějakých 150 let. Jakkoli zní tento verdikt neuvěřitelně, není výsledkem blouznění antifeministických stoupenců, ale jde o závěr zprávy Centra pro hospodářskou výkonnost při prestižní London School of Economics.
Ve věku třiceti let muži obvykle berou o 20 procent více než ženy ve srovnatelném postavení. Dokonce i ty ženy, které obětují své kariéře rodinu a zůstanou bezdětné, mají o 12 procent nižší platy než jejich mužské protějšky.
Podle zprávy je důvodem uvedeného stavu diskriminace žen a bezzubá vládní politika, která jí nedokáže efektivně čelit. Vláda sice ustavila v roce 2004 komisi se slibným názvem Ženy a práce, jež měla za úkol posoudit platovou nerovnováhu obou pohlaví, nicméně jediným výsledkem její činnosti je v březnu zveřejněný čtyřicetibodový program s ambiciózním posláním "ukončit desetiletí nespravedlnosti uplatňované vůči ženám v pracovním procesu", ale žádné praktické změny.
"Problém není v tom, že by ženy volily méně placená povolání, ale že v určité etapě svého života dají přednost rodině před kariérou a náš pracovní trh krutě trestá ty, kdo obětují kariéru ve prospěch rodiny," prohlásil autor zprávy Alan Manning.