Mzdy, základ daně a míra zdanění

16. března 2006 v 13:37 | Mira
Kolik peněz Vám zbude když Vás firma ocení na 100 000 Kč ???
100 000 Kč = VÁŠ SKUTEČNÝ PŘÍJEM (na kolik si Vás firma cení)
- 19 270 Kč = soc.pojištěni "zaměstnavatele" 26% hrubé mzdy
- 6 630 Kč = zdrav.pojištěni "zaměstnavatele" 9% hrubé mzdy
- 103 Kč = povinné úrazové pojištěni 0.14% hrubé mzdy
----------------
73 997 Kč = HRUBÁ MZDA (údaj na výplatní pásce)
- 5 920 Kč = soc.pojištěni "zaměstnance" 8% z hrubé mzdy
- 3 320 Kč = zdrav.pojištěni "zaměstnance" 4.5% z hrubé mzdy
----------------
64 747 Kč = ZÁKLAD DANĚ
- 20 719 Kč = Dan z příjmu max. 32%
---------------
44 028 Kč = ČISTÁ MZDA (vyplaceno) sazba přímých daní 56%
- 10 939 Kč = DPH 5% nebo 22% a spotřební daně, průměr 22%
---------------
36 089 Kč = zůstatek - celková daňová kvóta zdanění práce 64%
Za 100 000 Kč které za Vaši mzdu vydá Váš zaměstnavatel si můžete koupit zboží v celkové hodnotě 36 089 Kč. V případě nižších příjmů a zdanění nejnižší sazbou daně z příjmu 15% je konečný zůstatek 45 111 Kč, tj. celková daňová kvóta 55%.
Progrese tedy skutečně není velká - 9% - pouze s tou drobností že absolutní zatížení všech příjmů, vysokých i minimálních, je drtivé. Do práce chodíte proto, abyste si mohli za vydělané peníze něco koupit. Když si tedy za zbylých 36089,- Kč "něco" koupíte (kromě potravin je dnes skoro všechno v sazbě 19% a díky proevropské politice ČSSD tam bude patřit i bydlení), prodávající odvede státu daň z přidané hodnoty o kterou jsou prodávané zboží nebo služby pochopitelně dražší. Ve skutečnosti tedy zůstane jenom 30 326,- Kč. Takže z každých Vámi vydělaných sto tisíc skoro sedmdesát tisíc dostane stát, protože pracujete, abyste si mohli něco koupit.
Není to žádný trik ani manipulace, je to prostý souhrn faktů, který stát zahaluje houštím tísíců stránek zákonů, vyhlášek a pokynů. Kromě těchto daní stát vybírá ještě mnoho dalších daní od lidí, podniků a podnikatelů - daně z nemovitosti, daně z prodeje nemovitostí, darovací daně, daně dědické, daně z příjmů, daně silniční, atd., atd. Za vlády ČSSD celková daňová zátěž stále roste. Otázkou zůstává, kde ty obrovské sumy peněz, které stát vybírá jsou, když ani tyto peníze státu nestačí a tak každoročně naše dluhy značně rostou už od té doby, kdy se ČSSD ujala moci.
Kde ty peníze jsou, když zdravotnictví je v krizi, školství zanedbané, po silnicích se skoro nedá jezdit, atd. atd. ? Platíme tolik za své sociální jistoty nebo spíš za "jistoty" státních úředníků a za jistoty těch, kterým se nechce pracovat?
Jestliže podstatně vzrostl počet úředníků, jestliže nezaměstnanost za vlády ČSSD stoupla na dvojnásobek, pak pochopitelně jsou také vyšší výdaje. Větší Zdanění práce samozřejmě prodražuje pracovní sílu a vedle zdražování výrobků a služeb vede také k propouštění, protože firmy a podnikatelé buď krachují nebo nejsou schopní uživit tolik zaměstnanců, kolik by potřebovali. Mnohem víc peněz se však propadne a zašantročí v neprůhledných, pochybných a často předražených státních zakázkách a v korupci spojené s jejich realizací. Ačkoliv ČSSD vstoupila do vlády s populistickými hesly typu "akce čisté ruce",
velmi brzy se ukázalo, že to byl velký podvod na voliče, neboť právě za vlády ČSSD se korupce nejvíce rozmohla.
Proč je to lidem jedno? Proč se neptají, jak je možné, že v Chorvatsku postaví 100 km dálnice za jediný rok a za poloviční cenu než u nás, proč se neptají, kam se ztrácí stovky miliard ze státního rozpočtu, proč se neptají, kdo jednou bude platit ty ohromné dluhy a úroky z těchto dluhů tak špatně hospodařícího státu, jak dlouho nám porostou daně?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 a-c a-c | E-mail | 21. března 2006 v 13:18 | Reagovat

Ta daň z příjmu je spočítaná dost mizerně (32 % se zdaňuje pouze příjem spadající do nejvyššího pásma).

2 já laik já laik | 25. března 2006 v 17:07 | Reagovat

máte tu pěkné bláboly,špatné výpočty a mystifikujete obyčejné lidiNabírám zaměstnance a hledám účetnickou firmu a pomoc.U Vás najdu jenom staré informace a nesmysly,určitě si Vás nevyberu,raději aktualizujte server a hlavně nelžete

3 Apravnik Apravnik | 11. ledna 2007 v 12:56 | Reagovat

Fakt tento blog pokulhává za realitou. Kdybych se řídil podle něj, tak se jdu oběsit. Realita je jinde. V zákonech. I když jsou na ...., přece jenom se tam lze dobrat jisté skutečnosti. Co autor a daně za rok 2006. Co nového vymyslíš v rozporu s realitou. Jsi opravdu pouhý anatér.

4 Zemanová Zemanová | E-mail | 23. srpna 2007 v 9:33 | Reagovat

dobrý den, můžete mi poradit, kolika procenty je zdaněná odměna? například dostanu odměnu 10.000 Kč k výplatě, tak kolik se daní čistě ta odměna?? děkuji Zemanová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama