Průměrná mzda vzrostla

11. prosince 2005 v 16:46 | Mira
Jak oznámil oznámil Český statistický úřad, vzrostla ve 3. čtvrtletí průměrná mzda na 18 883 koruny. Byla tak o 1099 korun vyšší než ve stejném období loni. Průměrný obyvatel Česka tak mohl utratit o téměř 1100 korun víc. Ve vyjádření v procentech vzrostly mzdy meziročně o 6,2 procenta. Po odečtení toho, co z nich ukousla inflace, stoupla průměrná mzda o 4,2 procenta. Nejvíce přitom přidával svým zaměstnancům stát. Ve veřejné správě a obraně se platy zvýšily o 1464 koruny, podnikatelé svým lidem přidali v průměru 993 koruny.
"Za růstem mezd v podnikatelské sféře stojí to, jak se podnikům daří a zda si mohou dovolit zvyšovat mzdy. Za vývojem mezd ve veřejné sféře je rozhodnutí politiků. Vezmeme-li v úvahu, že se blíží volby, nelze se divit, že mzdy ve státní sféře rostou rychleji než v podnikatelské,". Statistiky mezd ovšem neukazují skutečnou převažující mzdu v ekonomice. Více než dvě třetiny pracujících totiž bere mzdu podstatně nižší. "Průměrná mzda je vychýlená směrem nahoru, neboť započítává i velmi ojedinělé, ale zato velmi vysoké příjmy některých lidí,"
Tradičně nejvyšší mzdy pobírají zaměstnanci ve finančnictví, kam spadají například banky, pojišťovny či makléřské firmy. Jejich mzda 34 102 korun byla téměř třikrát vyšší než nejnižší mzda 13 460 korun, kterou dosahují zaměstnanci v ubytování a stravování. Nelze však říci, že každý, kdo pracuje ve finanční instituci, pobírá vyšší než průměrnou mzdu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama