Je řešením dohoda o práci?

27. prosince 2005 v 18:37 | Mira
Jsme tři důchodci a všichni vlastníme živnostenské listy. Provádíme opravy plotů, chat, dlažeb a podobných drobností, které stavební firmy často neudělají. Plátcem DPH je jen jeden z nás, který zároveň vystaví fakturu. Mohou zbývající dva pro něj pracovat na smlouvu o dílo?
Jestliže je firma psaná na jednoho z důchodců, který vlastní živnostenský list a je plátcem DPH, pak by podle současné právní úpravy museli druzí dva důchodci pracovat jako zaměstnanci v pracovním poměru u toho, na něhož je firma napsaná. Nebo by u něho mohli pracovat na dohodu o provedení práce až do 100 hodin v kalendářním roce. Dohoda může být uzavřena ústně i písemně. Pak je v ní obvykle vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna a předpokládaný rozsah práce /počet hodin/. Zaměstnavatel /jeden z vás/ neodvádí sociální a zdravotní pojištění, provádí jen zdanění odměny.
Další možností je dohoda o pracovní činnosti - avšak v takovém případě by nesměl rozsah jejich pracovní činnosti přesáhnout v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tj. prakticky 20 hodin týdně po dobu trvání uzavřené dohody nebo za kalendářní rok. Z této dohody nevyplývá nárok na dovolenou, náhradu cestovních výdajů. Tyto podmínky lze v dohodě ale upravit. Daň strhává pracovníkovi ze mzdy zaměstnavatel, odvádí sociální a zdravotní pojištění. Zrušit ji lze dohodou nebo jednostranně - výpovědí s 15ti denní výpovědní lhůtou.
Podle platných předpisů, tj. zejména podle § 13 Zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., je právnická nebo fyzická osoba povinna plnění běžných úkolů vyplývajících z předmětu její činnosti zajišťovat svými zaměstnanci. Ty k tomu účelu zaměstnává v pracovněprávních vztazích podle Zákoníku práce. Proto nelze v tomto případě s dalšími osobami provádějícími práce stejného druhu uzavírat smlouvu o dílo podle obchodního nebo občanského zákoníku.
V takovém případě by šlo o tzv. švarcsystém, který je v současné době zakázán.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana D. Jana D. | E-mail | 27. ledna 2006 v 9:29 | Reagovat

Se zaměstnancem byla sepsána dohoda o provedení pracovní činnosti na částku 3.500,-. Bude se z této odměny srážet SZP za zaměstnance i za zaměstnavatele? Jakou daní bude tato částka daněna? Srážkovou 15 % nebo nebude daněna vůbec?

Jak je to u dohody o provedení práce? Daň z příjmů je sražena srážkovou 15 % daní?

Děkuji za odpověď.

J. Dajčová

2 Brouk Pytlík Brouk Pytlík | E-mail | Web | 2. února 2006 v 15:32 | Reagovat

Proč máme mít problémy s nějakým "švarcsystémem", proč máme nějaká omezení typu "do 100 hodin v kalendářním roce" nebo "nesmí přesáhnout polovinu stanovené týdenní pracovní doby"? Prostudujte Velkou Pytlíkovu reformu na http://broukpytlik.nazory.cz/reform.html a pochopíte, kudy vede cesta.

3 Erika Havlasová Erika Havlasová | E-mail | 29. června 2006 v 14:06 | Reagovat

Dobrý den,

moje maminka je důchodce a chce ještě pracovat. Má nabídku na 15hodin měsíčně. Co je pro ni nejlepší pracovat na ŽL a musí odvádět sociální/je důchodce/ a zdravotní a jaká je daň. Je možné pracovat na DPP, zaměstnavatel nechce plati za ni nic, jen jí dá dohodnutou mzdu. děkuji za odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama