Jak na srážky ze mzdy?

20. prosince 2005 v 18:28 | Mira
Předpisy upravujícími srážky ze mzdy jsou zákoník práce (§ 121), zákon o mzdě č. 1/1992 Sb. v platném znění (§ 12) a nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce (§ 13).

Z výše uvedených zákonů vyplývá, že zaměstnavatel může provádět srážky ze mzdy jen na základě zákona anebo na základě dohody o srážkách ze mzdy uzavřené se zaměstnancem, z jehož mzdy mají být srážky prováděny.

U srážek ze mzdy musí zaměstnavatel provádějící tyto srážky respektovat pořadí stanovené zákonem. Ustanovení § 13 odst. 4 prováděcího vládního nařízení č. 108/1994 Sb. stanoví, že u srážek prováděných na základě dohody o srážkách ze mzdy uzavřené s jiným zaměstnavatelem nebo s fyzickou osobou se řídí pořadí srážek dnem, kdy zaměstnavateli, u něhož je zaměstnanec v pracovním poměru, byla tato dohoda doručena.

To znamená, že zákon v případě dohody zaměstnance o srážkách ze mzdy s jinou právnickou osobou (jiným zaměstnavatelem) nebo s jinou fyzickou osobou nevyžaduje, aby se zaměstnanec zároveň dohodl se svým zaměstnavatelem, že tento bude srážky ze mzdy zaměstnance a ve prospěch jiného zaměstnavatele či jiné fyzické osoby provádět.

Pro hladký průběh průběhu srážek ze mzdy však lze takovou předchozí dohodu doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hniličková Hniličková | E-mail | 30. května 2007 v 9:29 | Reagovat

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na srážky ze mzdy.Chceme strhávat lidem z výplaty peníze za stravenky. musí být nějaká dohoda o tom strhávání?Vedoucí si představuje,že by ten zaměstnanec každý měsíc podepsal docházkový list kde s tím stržením bude souhlasit.Stačilo by to takhle?

Předem děkuji.

Hniličková

2 Ondrej svoboda Ondrej svoboda | E-mail | 17. ledna 2008 v 16:37 | Reagovat

Dobry den,dnes mi dosel domu exekcni papir,kde se narizuje ze jsu povinen splatit castku 11 045kc a ze mi to budou strhavat z platu.podle zakona.ptam se vas tedy prosim kolik je to procent abych si mohl spocitat kolik mi budou strhavat.dekuji s pozdravem

3 Markvartová Markvartová | E-mail | 20. ledna 2008 v 9:27 | Reagovat

Dobrý den,jsem bezradná.

Když je již několi exekucí a následně příjde rozhodnutí soudu o přednostní pohledávce pro zdravotní pojišťovnu. Co se bude srážet?

1) exekuce, která je v pořadí se zastaví a bude se srážet první i druhou třetinu pro ZP (3/3 zaměstnanec)?

nebo

2. na exekuci v pořadí se bude srážet z první a pro ZP z druhé třetiny.

Postup pro takový případ jsem nikde nenašla.

Předem děkuji za vyjasnění

Markvartová

4 Petra Christophová Petra Christophová | E-mail | 16. února 2008 v 19:35 | Reagovat

Dobrý den,

mám nařízenou exekuci srážkami ze mzdy.Ale pokaždé je mi stržena jiná suma.V prosinci byla výše exekuce 2900.-kč.Za leden mi bylo strženo 5446.-kč.Můj čistý plat za leden byl 11729.-kč,po srážce mi šlo na účet pouze 5806.-kč.

Je to ze strany zaměstnavatele správně vypočítané?Myslela jsem,že si mohou strhnout pouze 1/3 z platu.

Děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama