Dohoda o pracovní činnosti

23. prosince 2005 v 18:35 | Mira
Pan Tomáš podniká a třikrát týdně rozváží pro svou kamarádku Lenku, majitelku lékárny, léky jejím zákazníkům až do domu. Touto prací stráví 6 až 8 hodin týdně. Proto se dohodli, že bude pracovat na dohodu o pracovní činnosti, kterou může zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít jen tehdy, pokud předpokládaný rozsah práce nepřevyšuje 20 hodin týdně, tedy víc, než je poloviční úvazek. Není však vyloučeno aby v jednom týdnu zaměstnanec pracoval 30 hodin a v následujícím jen 5 hodin.
Podstatné je, aby během celé doby, na niž byla dohoda uzavřena, nepřekročil průměr hodin maximální rozsah. Pokud byla dohoda uzavřena na 5 týdnů, nesmí být odpracováno více než 100 hodin. Pokud byla dohoda uzavřena na dobu neurčitou, nesmí být během roku překročen maximální přípustný rozsah 20 hodin týdně. Dohoda o pracovní činnosti se zpravidla uzavírá na práce které mají opakující se charakter, nemají "hmatatelný" výsledek /např. výroba či oprava nějaké věci/ a které jsou pro zaměstnavatele jen malým nebo příležitostným dílem jejich činnosti.
Dohoda o pracovní činnosti musí být vždy uzavřena písemně jinak je neplatná. V písemném vyhotovení musí být uveden druh práce, tedy jaká práce bude předmětem činnosti zaměstnance, rozsah práce - musí být tedy stanoveno, jaký je předpokládaný rozsah práce a odměna za vykonanou práci. Zákoník práce nestanoví žádná omezení pro výši odměny za práci na základě dohody o pracovní činnosti. Měla by být uvedena buď konkrétní výše odměny nebo způsob určení výše odměny, přičemž odměna je splatná v běžných výplatních termínech zaměstnavatele. V dohodě musí být stanovena i doba na kterou se dohoda uzavírá a rovněž místo kde bude zaměstnanec práci vykonávat, přičemž lze dohodnout i práci mimo pracoviště zaměstnavatele. V dohodě mohou být sjednány i další důležité okolnosti. Třeba způsob zrušení dohody o pracovní činnosti nebo to že zaměstnanec bude k práci používat své vlastní prostředky a jaká mu za to bude poskytnuta finanční náhrada.
Dohodu o pracovní činnosti lze vypovědět i bez uvedení důvodu s 15ti denní výpovědní dobou. Výpovědní doba začíná dnem ve kterém byla písemná výpověď druhé smluvní straně doručena. Dohodu lze zrušit i dohodou smluvních stran a je-li tak dohodnuto přímo v dohodě o pracovní činnosti i okamžitým zrušením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivana Ivana | E-mail | 4. prosince 2006 v 17:02 | Reagovat

Jsou nějaké srážky z dohody o pracovní činnosti? Sociální, zdravotní poj. atd?

Děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama