Mzdy už skákat nebudou

15. listopadu 2005 v 1:19 | iDnes
I přes každoroční zvyšování počtu lidí s podprůměrným příjmem mají mzdy velké skoky za sebou.
"Největší nárůst rozdílů byl na počátku 90. let, kdy vystřelily vzhůru nejvyšší mzdy. To stále pokračuje, ale pomaleji," říkají statistici. Na platovém žebříčku se za deset let propadly dříve preferované profese jako horníci a do popředí se dostali vysokoškoláci.
Do výše výdělků se začalo promítat vzdělání. Zatímco špička nejlépe placených zaměstnanců s pouze základní školou brala loni necelých 22 tisíc, stejná 5procentní skupina nejvýše odměňovaných vysokoškoláků byla ohodnocena čtyřikrát lépe.
I díky tomu pak ze všech srovnání vychází na platovém žebříčku nejlépe Praha, kde je soustředěno nejvíce štědrých centrál zahraničních firem a státních úřadů. V hlavním městě jako v jediném kraji je více než sto tisíc zaměstnanců s větším než třicetitisícovým platem, zatímco v kterémkoli jiném kraji jich není ani čtvrtina.
Rozvrstvením mezd ve společnosti a zvyšujícími se rozdíly v odměňování se tak Česko už přiblížilo modelu obvyklému v západní Evropě. "Jsme zhruba na úrovni Rakouska. Menší rozpětí mezd je v severských zemích, naopak výrazně větší je v jihoevropských zemích," říká Večerník.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama