Mzda, minimální mzda

11. listopadu 2005 v 8:46 | Vyplata
Zákoník práce o mzdě (§111 ZP) stanoví že:
  • Zaměstnanci náleží za vykonanou práci mzda podle zákona č. 1/1992 Sb. o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZM)
  • Obecná ustanovení dle mimo jiné stanoví, že do mzdy se pro tyto účely nezahrnuje mzda za práci přesčas, příplatek za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí, za práci v noci a za práci ve svátek.
  • Vláda stanoví nařízením výši, popřípadě podmínky pro určení minimální mzdy.
  • V kolektivní smlouvě lze dohodnout minimální mzdu vyšší.
Následující text se nevztahuje na zaměstnance jejichž zaměstnavatelem je "stát", rozpočtové organizace a organizace, kde je sjednána kolektivní smlouva.
Od 1.1.2001 platí, že mzda musí být sjednána nebo stanovena písemně před výkonem práce, za kterou tato mzda přísluší dle §18 ZM. Zaměstnavatel je povinen umožnit zaměstnanci nahlížet do právních předpisů, které upravují poskytování mzdy, a do vnitřního mzdového předpisu, jestliže jím stanoví poskytování mezd.
Při stanovení mzdy musí zaměstnavatel respektovat pravidlo, že za stejnou práci a za práci stejné hodnoty přísluší stejná mzda §4a ZM. Zabraňuje se tím diskriminaci žen, ale též nerovnosti v odměňování obecně.
Mzdou dle §4 ZM jsou peněžitá plnění nebo plnění peněžité hodnoty (naturální mzda) poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci za práci, a to podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, podle obtížnosti pracovních podmínek, pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků.
Za mzdu se nepovažuje další plnění poskytované v souvislosti se zaměstnáním. Zejména náhrady mzdy, odstupné, cestovní náhrady, výnosy z kapitálových podílů (akcií) nebo obligací a odměna za pracovní pohotovost. Mzdou proto - po novele zákona o mzdě - nejsou ani plnění věrnostní a stabilizační povahy, poskytovaná například při pracovních a životních výročích a při odchodu do důchodu
Vládní nařízení o minimálních mzdových tarifech chrání zaměstnance u těch zaměstnavatelů, kde není sjednána kolektivní smlouva, která by stanovovala mzdu. Minimální mzdové tarify jsou odstupňovány podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce (příloha č. 1 NV 333/1993 Sb.). Jde vlastně o "stupnici minimálních mezd". Od 1. 1. 2005 platí nové minimální mzdové tarify dle NV 700/2004 Sb.. Minimální mzda je dle NV 699/2004 Sb. 7 185 Kč/měsíčně pro pracovní dobu 40 hodin týdně, respektive 42,50 Kč/hod. Nižší částky jsou stanoveny pro nástupní mzdu zaměstnanců ve věku 18 až 21 let a dále pro mladistvé a invalidní osoby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama