Lidí s velmi vysokými výdělky přibývá

16. listopadu 2005 v 1:21 | Patočková, Kmoníčková
Před čtyřmi lety bralo více než 40 tisíc korun měsíčně necelých šedesát tisíc lidí. Dnes už je to dvakrát tolik a jejich počet vzrůstá. "Platy nejvyšší desetiny lidí obrovsky narostly, takže tito lidé dnes inkasují čtvrtinu rozdělovaných mezd," říká sociolog Jiří Večerník. Druhou stranou mince je, že stále více lidí se naopak ocitá pod úrovní, která je v ekonomice počítána jako průměrná.
Zatímco v roce 2000 mělo nižší než průměrnou mzdu 65 procent zaměstnanců v soukromých firmách, dnes jich je o 25 tisíc více. Právě vysoké výdělky, které rostou nejrychleji, táhnou průměr nahoru, ten se tak vzdaluje nejnižším mzdám.
Většině lidí se však mzda zvyšuje každý rok aspoň částečně a pokrývá nárůst cen, a tak ubývá nespokojených. Podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění byla sice letos se svým platem nespokojena více než polovina lidí, ale proti předešlým letům je to o pár procent méně.
"Snižování podílu nespokojených může souviset jednak s tím, že platy v posledních letech reálně rostou, jednak může jít i o poměrně vysokou míru nezaměstnanosti," vysvětluje Jan Červenka z CVVM.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama