Jaké jsou rozdíly ve mzdách mužů a žen?

9. listopadu 2005 v 9:53 | ČSÚ
Je známý fakt, že ženy mají v České republice průměrnou měsíční mzdu stabilně významně nižší než muži - pobírají v průměru jen zhruba tři čtvrtiny mzdy mužů. Podstatnější je vývoj na mediánových hodnotách, ten zobrazuje trend snižování rozdílů; mezi mzdou prostředního muže a ženy byl v roce 2004 pouze 19 %. Odlišnosti v porovnávání jsou způsobeny stále větší rozdílností v rozdělení mezd mužů a žen, průměrná mzda mužů je více odchýlená v důsledku vyšší variability a šikmosti rozdělení. Zatímco u žen je průměr nadsazen o 10 % nad medián, u mužů o 19 %.
Propast mezi mzdami mužů a žen je různá u různých skupin zaměstnanců. V oblasti nejvyšších mezd je situace pro ženy nejhorší, tam ženy pobíraly v roce 2004 jen 69 % mzdy mužů.
Důležité je, že tyto rozdíly nelze paušálně označovat jako mzdovou diskriminaci, jak někteří neinformovaní lidé činí. Na mzdové úrovně působí vliv menšího počtu odpracovaných hodin žen proti mužům, vyšší četnost částečných úvazků, a také menší počet přesčasových hodin. Krom toho ženy a muži pracují obecně na odlišných pracovních místech a dělají odlišné práce, takže srovnání typu "stejná mzda za stejnou práci" je velmi obtížné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama