Jak se vyvíjejí mzdy v České republice?

7. listopadu 2005 v 17:51 | ČSÚ
Od roku 1999 je situace vcelku stabilní a meziroční nárůsty nominální průměrné mzdy se pohybují v koridoru mezi šesti a devíti procenty, což - podle míry inflace - reálně znamená každoroční nárůst nad dvě procenta, přičemž nejvyšší nárůst reálné mzdy byl v roce 2003 (6,5 %).
Jsou to však čísla vyjadřující aritmetický průměr mezd a ne všem skupinám roste mzda tímto způsobem, diferenciace mezd se stále rozšiřuje a alespoň průměrnou mzdu bere stále méně zaměstnanců, cca 65 % má mzdu menší než průměr. ČSÚ se proto snaží v analýzách stále více zaměřovat na medián mezd, který ukazuje mzdu zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení. Průměrná mzda je nyní vyšší o 16 % nad mzdu onoho prostředního (mediánového) zaměstnance.
Zvětšování diferenciace mezd však již v posledních letech ustává, vysoké mzdy již spíše stagnují a nevzdalují se střednímu pásmu. To je podstatné zjištění, neboť v minulosti právě velmi vysoké mzdy úzké skupiny zaměstnanců vedly hlavní měrou k prohlubování diferenciace a zvyšování odchylky průměru od mzdy "obyčejného" zaměstnance. Nyní se mzdy diferencují spíše ve střední části.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama