České mzdy jedny z nejnižších

3. listopadu 2005 v 19:28 | měšec
Evropané jsou kvalifikovaní, vzdělaní a inovativní zaměstnanci, proto jsou jejich průměrné mzdy nejvyšší na světě. Současně je však v Evropě vyšší zdanění práce a ceny zboží či služeb jsou vyšší než v ostatních vyspělých státech světa.
Výše příjmů občanů je všude ve světě závislá na náročnosti vykonávané profese. Nejlépe placená jsou zaměstnání náročná po psychické stránce, hůře placená jsou zaměstnání náročná po fyzické stránce. Dobře placeni jsou manažeři, lékaři, právníci, počítačoví experti, strojírenští a chemičtí odborníci či pracovníci pojišťovnictví a bankovnictví. Nejnižší mzdy jsou vypláceny za všechny pomocné, neodborné a manuálně jednoduché činnosti (uklízeč, vrátný, zemědělec, pomocník v kuchyni, ...).

Nejvyšší průměrná mzda je v Dánsku

Mzdové rozdíly jsou pochopitelně v prvé řadě ovlivněny produktivitou práce, které příslušná země dosahuje. Země s nízkou produktivitou práce si nemůže dovolit vysoké mzdy. V takovém případě by země riskovala totální úpadek konkurenční schopnosti svého národního hospodářství na světovém ale i evropském trhu.
Nejvyšší průměrná mzda je v Dánsku (3440 euro měsíčně), Švýcarsku (3 396 euro) a Lucembursku (3 335 euro).
Samotné porovnávání hrubých měsíčních mezd nesmíme provádět ukvapeně, neboť jsou uváděny hrubé příjmy (tj. před zdaněním). Výše zdanění je přitom v každé zemi rozdílná. V Evropě je oproti ostatním členským zemím OECD vyšší i o desítky procent.
Výše průměrné mzdy je jedna věc, ale co všechno za ni lze koupit, je věc druhá. Ceny zboží a služeb jsou opět v mimoevropských zemích mnohem nižší, lidé si tedy mohou za nižší průměrnou mzdu koupit více zboží a služeb.
V přiložené tabulce máme uvedenou průměrnou roční mzdu v národní měně a současně přepočtenou na měsíční mzdu v eurech. Protože se kurzy jednotlivých měn značně mění (např. dolar v posledních měsících hodně klesl), je přepočet pouze orientační.

Růst průměrné mzdy v jednotlivých zemích

Během posledních let došlo k několikanásobnému zvýšení průměrné mzdy ve většině členských zemích OECD. Poměrně malý nárůst je však ve Spojených státech amerických, kde v roce 2000 činila průměrná mzda 30 918 dolarů.
V Japonsku průměrná mzda dokonce klesla, když v roce 2001 činila 4 310 304 japonských jenů. Japonsko se však může pochlubit dlouholetou nízkou inflací (pod hranicí dvou procent), v některých letech dokonce bylo levněji než rok předtím (deflace).
V Česku průměrná mzda roste nepřetržitě od roku 1993, kdy činila 5 800 Kč, v roce 1996 stoupla na 9 700 Kč, v roce 1999 již k 12 700 Kč, v roce 2002 na 15 700 Kč a v současné době se přehoupla přes 18 000 Kč.

Nejvyšší mzdové rozdíly jsou v Turecku

Výše průměrné mzdy v zemi je mnohdy výrazně vyšší než mzda nejčetnější. V posledních letech u nás, tak jako všude na světě, dochází k prohlubování platových rozdílům mezi občany.
Nejvyšší mzdové rozdíly z členských zemí OECD jsou v Mexiku, Turecku a Spojených státech amerických. Nejnižší mzdové rozdíly naopak jsou v Maďarsku, Dánsku a Česku.
Nejčetnější mzda se zdaleka nepohybuje v okolí průměrné mzdy (např. nejčetnější mzda v ČR činí asi 14 000 Kč). Zaměstnanců podprůměrně placených tedy není přibližně polovina, ale necelých 67 %. Zvyšování průměrné mzdy tak nemá základ ve zvyšování středních mezd (kde se nachází většina mezd a platů v zemi), ale ve zvyšování 10 % nejvyšších mezd v zemi. Nejlépe placeným zaměstnancům roste mzda nesrovnatelně rychleji než ostatním občanům.

Ostatní evropské země (nejsou členy OECD)

Absolutně nejnižší je průměrná mzda z členských zemích Evropské unie a kandidátských zemí v Rumunsku (134 euro měsíčně) a v Bulharsku (145 euro měsíčně). Více než 70 % Rumunů a Bulharů přesto nedosahuje ani průměrného příjmu a jejich životní úroveň je výrazně za evropským standardem. Na Kypru je průměrný příjem (1621 euro) a ve Slovinsku (1061 euro).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 janulka janulka | 26. července 2007 v 12:05 | Reagovat

víte jelikož se budu teprve rozhodovat do jakéhop zaměstnání bych měla jít tak bych se vás chtěla zeúptat jaká jsou nejlépe placená místa předem dějkuji za odpověd přeji příjemné léto

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama